fbpx

Vize Danışmanlığı

Vize Danışmanlığı 2019-07-09T15:34:10+03:00
Vize başvuruları genellikle stresli ve uzun bir süreçtir. Nasıl başvuru yapılacağı, hangi yolların izleneceği, hangi belgelerin hazırlanacağı gibi konular çoğu zaman hepimizi zor durumda bırakır. Vize Departmanımızın uzman ekibi sayesinde başvurunuzu tüm bu sıkıntılardan uzak ve rahat bir şekilde yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

 

ÖĞRENCİ VİZESİ

Hayallerini kurduğunuz Amerika’daki ya da Avrupa’daki bir okuldan kabul yazısı aldınız. Veya dünyanın önemli üniversitelerinden birinden davetiye aldınız. Vize alamazsanız o kabul yazısının ya da o davetiyenin bir öneminin olmadığını gayet iyi bilirsiniz.
Universal Counselor olarak sizleri sadece yurtdışındaki en seçkin okullara hazırlamakla kalmıyor aynı zamanda o okullara gidebilmeniz için gereken vizelere başvuru sürecinde de destek oluyoruz.

 

TURİST VİZESİ

“Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur.” demiş ünlü filozof St. Agustine. Gezip görmek ve bu güzel kitabın okuyabildiğimiz kadar değişik sayfalarını okumak gerek.
Tabii ki bu seyahatlerimiz için bir çok ülkenin bizlerden istediği bir prosedür var: Vize.
Tüm turistik gezileriniz için alacağınız vizeler öncesi hem danışmanlığımız için hem de kahvemizi içmek için ofisimize bekleriz.

 

İŞ VİZESİ

Yurtdışına yapacağınız bir iş seyahatiniz ya da bir fuar ziyaretiniz için ‘iş vizesine’ ihtiyaç duyarsınız.
İş vizelerinin prosedürleri diğer vize prosedürlerinden biraz daha farklıdır ve bazen ekstra bir belgeye ihtiyacınız olabilir. Böyle durumlarda işlemlerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapmak adına Vize Departmanımızın danışmanlığına, randevu alarak başvurabilirsiniz.

Çoğumuzun, Amerika’ya gezmek için ya da eğitim almak için gitmek veya orada çalışmak hatta yaşamak gibi plan ve düşünceleri vardır. Bu plan ve düşüncelerimizi gerçekleştirmek için yapmamız gereken en önemli şey Amerika vizesi almamızdır.

Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, öncelikle bir pasaportu ( seyahat belgesi ) olması ve bu pasaporta işlenen bir ABD vizesi olması zorunludur.

* Eğer bir pasaportunuz yoksa bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

Amerika vizesi nasıl alınır?

A.B.D. Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu, göçmen olmayan vize görüşmelerini yalnızca randevu ile yapmaktadır. Amerika  vizesi almak isteyenler www.usvisa-info.com sayfasındaki talimatları takip ederek randevu almalı ve başvurularını yapmalıdırlar.

Universal Counselor’ın Vize Departmanı, uzman ekibiyle beraber sizlerin Amerika vizesi başvuru işlemlerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapmanızı sağlamak için çalışmaktadır.

Amerika vizesi için nasıl randevu alınır ve nasıl başvuru yapılır?

Amerika vizesi için web sitesinden randevu almak için takip edilmesi gereken aşamalar aşağıda listelenmiştir:

 • DS-160 formunu doldurunuz.
 • www.usvisa-info.com adresine giriniz Sağ üst köşede bulunan Hesap Oluştur’a tıklayınız.
 • Başvuru sahibinin pasaport numarasını, doğum tarihini ve uyruğunu girerek bir hesap oluşturunuz.
 • Vize bilgilerini inceleyip seyahat amacınıza uygun bir vize türü seçiniz.
 • Başvuru sahibinin kimlik bilgilerini giriniz.
 • Pasaportun teslim edileceği PTT şubesini seçiniz.
 • MRV (vize başvuru ücreti) ödeme yöntemini seçiniz.
 • Randevu tarih ve saatini seçiniz.
 • Randevu tarih ve saatini onaylayınız.

Lütfen randevunuza gelmeden önce vize mülakatınız için yanınızda getirmeniz gereken belgeleri inceleyiniz.

DS 160 Formu nedir?

DS 160 Formu, göçmen olmayan Amerika vizeleri için tüm yükümlülerin doldurması gereken vize başvuru formudur. Online olarak ve sadece Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi’nin resmi internet sitesi https://ceac.state.gov/CEAC adresinde doldurulabilir.

Bu form, yetkililerin vize başvurusunda bulunan kişiler hakkında bilgi edinmesini sağlamaktadır. İnternet üzerinden ve ingilizce olarak doldurulması gereken DS 160 formunda Türkçe karakter kullanılmamalıdır. İsteğe bağlı bölümler yani “optional” yazan kısımlar boş bırakılabilirken, kişiyle ilgili olmayan bölümlere “does not apply” (geçerli değil) yazabilirsiniz. Ancak DS 160 formunu doldururken kesinlikle hatalı, eksik veya gerçeğe aykırı beyanlarda bulunmamalısınız. DS 160 formunda yaptığınız yanlışlar vizenizin sonucunu direk etkileyebilmektedir.

Ayrıca vize başvuru formunuzda, destekleyici evraklarda ve Amerika vizesi için Konsoloslukta yapılan mülakatta vereceğiniz bilgilerin birbirleri ile uyumlu ve doğru olması çok önemlidir. Universal Counselor’un vize danışmanları bu ve bunun gibi önemli konulara dikkat ederek başvurunuzu takip eder.

DS 160 formu detaylı ve biraz vakit alan bir formdur. Amerika’ya hangi amaçla seyahat ederseniz edin bu formu doldurarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sürecinde gecikme yaşamamak için DS 160 formunda yer alan bütün sorulara, diğer vize başvuru evraklarınızdaki bilgilerle çelişki yaratmayacak şekilde yanıtlamalısınız. Size ve ailenize ait kişisel bilgiler, pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, yolculuğunuzda size kimin eşlik edeceği, daha önceden Amerika vizesi alıp almadığınız, Amerika’da konaklayacağınız adres bilgileri, iş ve eğitim durumunuz ve güvenlikle ilgili sorulara doğru biçimde cevap vermelisiniz.

DS 160 Formu nasıl doldurulur ?

Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin belirlediği sorulardan oluşan DS 160 formu elektronik bir vize başvuru formudur. Ve bu form Amerikan Konsolosluğu Elektronik Başvuru Merkezi’nin resmi internet sitesi https://ceac.state.gov/CEAC adresinden doldurulabilmektedir.

DS 160 vize başvuru formunu doldurduktan sonra bu forma bir de fotoğrafınızı eklemeniz gerekmektedir. Dolayısı ile formu doldurmaya başlamadan önce belirtilen kurallara uygun olarak çekilmiş olan biyometrik fotoğrafınızı scan edip bilgisayarınıza aktarmanızı ya da fotoğrafçınızın size e-mail olarak göndermiş olmasını tavsiye ederiz.

İlk olarak CEAC’nin ( Konsolosluğu Elektronik Başvuru Merkezi ) internet sitesinin anasayfasından DS 160 formun linkine tıklayarak form sayfasına ulaşmalısınız. Açılan sayfada başvurunuzu hangi konsoloslukta yapacağınızı ( TURKEY, ANKARA ya da TURKEY, ISTANBUL ) belirtmeli ve kimlik doğrulama testindeki kodu girip “Start An Application” butonuna tıklamalısınız.

Bu işlem sonrasında açılan sayfada size bir başvuru ID’si ( kimlik numarası ) verilir. Ayrıca bu sayfanın alt tarafındaki güvenlik sorularından birini seçip kendinize uygun cevabı vermeniz istenir. Bu ID numarası ve bu güvenlik sorusunun cevabı, sizin DS 160 formundan çıkmanız halinde tekrar aynı forma dönmenizi sağlayacağı için önemlidir. Bu yüzden başvuru kimlik numaranızı ( Application ID ) ve güvenlik sorusuna verdiğiniz cevabınızı bir yere kaydetmelisiniz. Daha sonra ‘Continue’ butonuna tıklayarak başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz.

DS 160 formunu doldurmaya başladığınızda size sırasıyla kişisel bilgileriniz, adres ve iletişim bilgileriniz, seyahat belgesi / pasaport bilgileriniz, Amerika’ya planladığınız seyahatin bilgileri ve Amerika’daki bağlantınızın bilgileri, daha önceden Amerika vizesi alıp almadığınız, Amerika’da konaklayacağınız adres bilgileri ve daha sonra aile bilgileriniz, eğitim / iş bilgileriniz ve son olarak güvenlik ile ilgili sorular yöneltilecek.

DS 160 formunda sorulan sorular ingilizce dilinde sorulmuştur ve sizden cevap bölümünü ingilizce olarak doldurmanız beklenir. Bilgisayarın fare ( mouse ) imleci ile sorulan soruların üzerine geldiğinizde sorunun sağ üst köşesinde bir kutucuk açılır, bu kutuda sorunun açıklaması ve Türkçe dilinde tercümesi yazılıdır. Formu doldurmanıza yardımcı olması için bu şekilde bir yol izlenmiştir. DS 160 formu ingilizce olarak doldurulması gereken bir formdur ve aksi belirtilmediği sürece  Türkçe karakter kullanılmamalıdır. ( Kimliğinizde geçen bütün isimleriniz ve soyisminizi kendi alfabenizde yazmanızı isteyen bir soru bulunmaktadır. )

DS 160 formundaki sorulara verilecek ingilizce dışındaki herhangi bir dilde olan cevaplar dikkate alınmayacak, yapılan başvuru reddedilecek ve şahıs yeniden formu doldurup başvuru yapmak durumunda kalacaktır. Universal Counselor Vize Departmanı’nın uzman ekibi sayesinde başvurunuzu tüm bu sıkıntılardan uzak ve rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Başvuru formundaki bütün sorular eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlanmalıdır. Aksi bir durumun tespiti veya formdaki sorulara bilinçli bir şekilde yanlış cevap verildiğinin anlaşılması başvuranın vizesinin veya Amerika’ ya girişinizin daimi olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu yüzden DS 160 formunun en uygun şekilde ve doğru bir biçimde doldurulması Amerika vizesi başvurusunun önemli bir basamağıdır.

DS 160 formunda, bazı soruların yanında ‘optional’ yani isteğe bağlı ibaresi bulunmaktadır. Bu soruları kendinize uygun doldurabilir veya boş bırakabilirsiniz. Formda bazı soruların yanında ise ‘Does Not Apply’ ( Uygulanmaz ) ibaresi bulunmaktadır. Bu sorulardan size hitap edenleri doldurabilir ya da bu seçeneği işaretleyerek soruyu geçebilirsiniz. Diğer bütün soruları cevaplamanız gerekmektedir ve herhangi bir soruyu boş bırakırsanız sistem başvurunuzu tamamlamanıza izin vermez. En önemlisi ise formda size yöneltilen sorulardan kendinize uygun sorulara doğru yanıtlar vermez iseniz vize mülakatında sıkıntı yaşayabilirsiniz hatta ve hatta vizeniz reddedilebilir.

Doldurmaya başladığınız ya da tam olarak doldurmadığınız başvuru formuna, size verilen başvuru kimlik numarası ( Application ID ) ve güvenlik sorusuna verdiğiniz cevabınız ile tekrar geri dönebilirsiniz. Bunun için başvuru formunuzu Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi sistemine kaydetmeniz gerekir. Bu kaydetme işlemini formda bitirdiğiniz her sayfa sonunda ‘Next’ ( Sonraki ) butonuna tıklayarak ve açılan sayfanın sağ üst tarafındaki ‘Exit’ yani Çıkış ibaresine tıklayarak yapabilirsiniz.

Vize başvuru formunu doldurduktan sonra fotoğrafınızı sisteme yüklemeniz gerekecektir. Bunun için daha önce çektirmiş olduğunuz ve ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesinde belirtilen kurallara uygun biyometrik fotoğrafınızı bilgisayarınıza aktarmış olmalısınız. Fotoğraf yükleme sayfasına ulaştığınızda bu fotoğrafı seçip yükleme butonuna basarak sisteme kaydedebilirsiniz. Fotoğrafınızın boyutları belirlenen şartlara uygun olduğu halde bir sonraki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Fotoğraf yükleme işlemi sonrasında formdaki sorulara verdiğiniz cevaplar bölüm bölüm karşınıza çıkarılarak kontrol etmeniz istenir. En son aşamada ise “Sign Application” (Formu İmzalayın) bölümüne tıklayıp başvuru formunuzu elektronik olarak imzalarsınız. Böylelikle DS 160 formunu tamamlamış olursunuz.

Amerika vizesi için fotoğraf nasıl olmalı?

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru öncesi hangi ülkeden vize alacaklarsa o ülkenin talep ettikleri belgeleri ve bu konuyla ilgili güncel bilgileri takip etmeleri gerekir.

* ABD Dışişleri Bakanlığı, 01 Kasım 2016’dan itibaren vize başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların gözlüksüz olması gerektiğini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı web sitesinde başvuruda kullanacağınız fotoğrafın ‘çok önemli’ olduğu belirtilir. Amerika vizesi başvurusunda kullanacağınız fotoğrafınızın vize uyum kurallarına göre şu özelliklerde olmalıdır:

 • Renkli
 • 50 x 50 mm ölçülerinde
 • Son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve kişinin güncel halini temsil etmeli
 • Pasaportunda ve daha önceki vizelerinde kullanılmamış olmalı
 • Beyaz bir arka plan önünde, iki kulak görünecek şekilde tam cepheden ve yüzde gölge olmayacak şekilde çekilmeli
 • Kişi gündelik kıyafetleriyle olmalı ( sağlık sebebiyle kullandığı aletler istisna )

Amerika vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gereken bir husus:

Amerika Konsolosluğundaki randevunuzda parmak izinizi verirken sizden başvuru formundaki tüm sorulara bilginiz dahilinde doğru cevap verdiğinizi ve vize görüşmesinde de doğruyu söyleyeceğinizi tasdik etmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki beyanatı okumanız ve onaylamanız istenecektir:

“Yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, parmak izimi vererek, vize başvuru formundaki her soruyu okuduğumu ve anladığımı ve vize başvuru formunda yer alan tüm beyanların tarafımdan yapıldığını ve bunların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olduğunu kabul ederim.  Buna ek olarak, yalan beyanın cezalandırılacağının bilincinde, bu mülakatta vereceğim tüm beyanların bilgi ve inançlarıma göre tam ve doğru olacağını kabul ederim.”

Amerika vizesi başvuru formunda verdiğiniz bilgilerin, başvurunuzu destekleyici evraklarda ve Konsoloslukta yapılan mülakatta vereceğiniz bilgilerin doğru olması ve birbirleri ile çelişmemesi çok önemlidir. Doğru olmayan ve yanıltıcı bilgiler ile yapılan başvurular, başvuranın vizesinin veya Amerika’ ya girişinizin daimi olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu yüzden vize başvurularınız için vize danışmanlığı departmanımızdan hizmet almanız başvurunuzun daha olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Amerika Vize mülakatı ücreti nasıl ödenir ?

Amerika Birleşik Devletleri vize mülakat randevunuz için ‘Vize mülakat ücreti’ adı altında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeyi A.B.D. Dışişleri Bakanlığı Vize Randevu Servisi’nin resmi internet sitesi olan “usvisa-info.com/tr-tr” adresinden yapabilirsiniz. Aslı İngilizce olan bu sitenin Türkçe seçeneği de bulunmaktadır.

İlk olarak ‘Hesap Oluştur’ bölümünden kişisel bilgilerinizi girerek hesap oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında karşınıza çıkan yönlendirmeleri izleyip ödeme sayfasına ulaşmanız ve burada kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemenizi gerçekleştirmelisiniz. Ödeme tamamlandıktan sonra gelen randevu seçeneklerinden kendinize uygun gün ve saati seçerek onaylamalısınız. Son olarak onayınız sonrasında açılan barkodlu Vize Talimatları ve Onay sayfasının çıktısını alıp bu sayfada istenen evrakları mülakat randevunuz öncesi tamamlayıp randevu gün ve saatinde konsoloslukta hazır bulunmanız gerekmektedir.

Konsolosluklara Girişi Yasaklı Gereçler nelerdir?

 • Her türlü çanta
 • Diz üstü bilgisayar
 • Cep telefonu
 • Her türlü akıllı saatler
 • Tablet
 • MP3 çalar
 • USB veya flash bellek
 • Kamera
 • Oyun cihazları
 • Her türlü kozmetik ürünü
 • Her türlü sıvı madde (parfüm dahil)
 • Her türlü yanıcı madde ve çakmak

Bu listeye ek olarak, güvenlik personeli listede yer almayan herhangi bir gereci gerekçe belirtmeksizin bekleme alanına almayabilir.

Kanada Vizesi

Kanada’yı herhangi bir amaçla ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, öncelikle bir pasaportu ( seyahat belgesi ) olması ve bu pasaporta işlenen bir Kanada vizesi olması zorunludur.

* Eğer bir pasaportunuz yoksa bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

Kanada vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun yeni tipteki barkodlu / çipli bir pasaport olması ve Kanada’dan çıkış yapmayı planladığınız tarihten en az 6 ay sonrasına kadar geçerliliği olması gerekmektedir.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada Devleti’nin, Kanada Büyükelçiliği ve Kanada Başkonsolosluğu olmak üzere Türkiye’de  iki tane misyon ofisi bulunmaktadır. Türkiye’de yapılan vize başvuruları Ankara’da bulunan Kanada Büyükelçiliği’nde değerlendirilmektedir. Büyükelçilik Vize ve Göçmenlik Bölümü şahsen veya telefon ile yapılan bilgi taleplerini kabul etmemektedir. Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu ise sadece Kanada Vatandaşı olan kişilere hizmet vermektedir.

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kanada vizesi için başvuru yapmanın en rahat ve en kolay yolu internet üzerinden yapacağınız online başvurudur. Bu işlem Kanada Hükümetinin web sitesindeki Göçmenlik ve Vatandaşlık bölümünden yapılmaktadır. Bunun için online başvuru sistemine kayıt yaparak üye olmanız ve daha sonra sistemdeki yönlendirmeleri takip etmeniz gerekmektedir.

Kanada Hükümetinin web sitesi sadece ingilizce ve fransızca dillerindedir. Yapacağınız online vize başvurusunu ve doldurmanız gereken formları bu dillerde doldurmanız beklenmektedir. Ayrıca online başvuru sistemine yükleyeceğiniz belgelerinizi ilk olarak dijital ortama aktarmanız ve Pdf uzantılı dosyalar ile işlem yapmanız gerekmektedir. Tüm bu zor ve karmaşık gibi görünen başvuru işlemlerini Universal Counselor’ın uzman vize ekibi ile beraber rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Kanada Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık bölümünün online vize başvuru sistemindeki aşamaları geçip evrak yükleme bölümüne geldiğinizde sizden istenen belgelerin listesi çıkıyor. Bu belgeler vize türüne ve başvuranın durumuna göre değişiklik gösterse de genel olarak şu belgeler istenmektedir.

1 . Pasaport:

Pasaportunuz yeni tipteki yani barkodlu / çipli bir pasaport olmalı ve Kanada’dan çıkış tarihinizden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Ayrıca pasaport defterinizde en az 2 boş sayfa olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan güncel kullandığınız pasaportunuzun ve eğer varsa son 5 yıl içinde kullandığınız başka pasaport defterlerinizin işlem görmüş – üzerinde yazı, damga veya fotoğraf olan – bütün sayfalarının dijital bir belge haline getirilip sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

2. Kanada Vizesi Başvuru Formu:

Bu formu önce sistemden indirmeli sonra dijital ortamda doldurup bilgisayarınıza kaydetmelisiniz. Kaydettiğiniz dosyayı tekrar sistemde başvuru formu için ayrılan bölüme yüklemelisiniz. İngilizce veya Fransızca dillerinde doldurulabilen bu formu Universal Counselor’ın alanında uzman vize danışmanlarıyla beraberce de doldurabilirsiniz.

3. Biyometrik Vesikalık fotoğraf:

Beyaz bir arka plan önünde, son 6 ay içinde çekilmiş ve başvuranın güncel halini temsil eden bir fotoğraf olmalı. Tam cepheden, iki kulak görünecek ve yüzde gölge olmayacak şekilde olmalıdır.

4. Finansal Durumunuzu gösteren belgeler:

Sizin ya da bir sponsorunuz varsa sponsorunuzun maddi durumunun Kanada ziyaretinizi finanse etmeye yeterli olduğunu gösteren belgeler isteniyor. Bu belgeler aktif olarak kullandığınız banka hesabınızın cüzdanı ya da hesap dökümü, varsa tapu ve ruhsatlarınızdır. Eğer sponsorunuz varsa sponsorunuzun belgeleri ve buna ek olarak onun yazdığı imzalı mektup / dilekçe gerekiyor.

5- Aile Bilgi Formu:

Bu form da başvuru sisteminde mevcut olan bir form. Formu önce indirip sonra dijital ortamda doldurup tekrar sistemde adına ayrılan bölüme yükleyeceksiniz.

6- Kanada Vize Dilekçesi:

Kanada’yı hangi amaçla ziyaret ettiğinizi, planlarınızı, hangi tarihlerde ve nereleri ziyaret edeceğinizi, nerelerde ve ne kadar kalacağınızı bildiren bir dilekçe hazırlamalısınız. Ayrıca harcamalarınızı nasıl karşılayacağınızı ve gezi programınız sona erdiğinde ülkenize geri döneceğinizi belirtmeniz gerekiyor.

7-  Ülkeniz ile olan bağınızı ortaya koyan ve geri döneceğinizi gösteren belgeler:

Eğer çalışıyorsanız sigorta kayıtlarınız, maaş bordronuz ve işyerinizden alacağınız görevinizin ve izin sürenizin belirtildiği vize dilekçesi. İşyeri sahibi iseniz Ticaret odası kayıt belgeniz, vergi levhanız, şirketin imza sirküleri ve gelirinizin belirtildiği sözleşme vb. Eğer çalışmıyorsanız, Kanada ziyaretinizde harcamalarınızı karşılayacak ve gezi programınız bittiğinde ülkenize geri dönmenizi sağlayacak sponsorunuz tarafından yazılmış ve bunların belirtildiği dilekçe gerekiyor.

8- Varsa Davetiye:

Kanada’daki bir kurum ya da bir şahıstan alacağınız davetiye ve bu davetiyede, gönderen kişinin iletişim bilgileri, eğer belli ise gittiğinizde kalacağınız yerin adresi gibi bilgilerin belirtilmiş olması başvurunuzu güçlendirir.

Kanada’da eğitim görmek için Kanada Öğrenci vizesi almanız gerekecek. Bunun için ilk olarak eğitim göreceğiniz dil okulu, üniversite ya da kurstan bir ‘Kabul Mektubu’ almak durumundasınız. Ayrıca bulunduğunuz ülkede halen eğitime devam ediyorsanız transkriptiniz, eğitime devam etmiyorsanız da son eğitim gördüğünüz okulunuzdan aldığınız diploma / mezuniyet belgesini eklemeniz istenir.

Universal Counselor olarak sizleri Kanada’daki en seçkin okullara hazırlamakta, okullardan kabul almanıza yardımcı olmakta ve vize başvuru sürecinde de destek olmaktayız.

Kanada Vizesi için fotoğraf nasıl olmalı ?

 • Beyaz bir arka plan önünde, net ve kaliteli olmalı

 • Son 6 ay içinde çekilmiş ve kişinin güncel halini temsil eden bir fotoğraf olmalı

 • Tam cepheden iki kulak görünecek şekilde çekilmeli ve yüzde gölge olmamalı

 • Kişinin yüzünde gülümseme, makyaj ve aksesuar olmamalı

 • Kişi gündelik kıyafetleriyle olmalı ( sağlık sebebiyle kullandığı aletler istisna )

 • Dijital olmalı

Fotoğrafçınızdan çekildiğiniz fotoğrafın dijitalini size e-mail atmasını talep etmeyi unutmayın. Çünkü fotoğrafınızı dijital ortamda sisteme yüklemeniz gerekiyor.

Kanada Vizesi Online Başvuru sonrası yapılacak işlemler nelerdir ?

Kısa süreli Kanada seyehat vizesi, oturma vizesi, eğitim ve çalışma izni başvuru sahiplerinin her 10 yılda bir biyometrik bilgilerini vermeleri gerekmektedir. 31 Temmuz 2018’den itibaren geçerli olmak üzere, Avrupa, Ortadoğu veya Afrika ülkelerinden birinin vatandaşıysanız veya biyometrik bilgilerin gerekli kılındığı bir ülkenin vatandaşıysanız, vize başvurunuz sonrası Kanada Vize Başvuru Merkezinde parmak izlerinizi ve fotoğraflarınızı (biyometrik bilgi) vermeniz gerekmektedir.

Bunun için online vize başvurunuzu tamamladıktan sonra gelecek olan ‘Başvurunuz onaylandı’ mesajını ve sonrasında ‘Parmak izi’ vermeniz için gelen mesajı bekleyeceksiniz. Başvurunuz sonrasında e-mail kutunuzu ve online başvuru sistemindeki mesaj kutunuzu her gün kontrol etmenizde fayda var. Parmak izinizi vermenizi belirten mesaj geldiğinde ise size en uygun Kanada Vize Başvuru Merkezine giderek parmak izinizi vermeniz gerekecek.

Parmak izi sonrasında Kanada vizenizin gelmesini bekleyeceksiniz.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Kanada vizesi başvurunuzun sonuçlanması koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir ve bu süreç tamamen Kanada Büyükelçiliği yetkililerinin insiyatifindedir.

Kanada Vizesi başvuruları genelde 11 – 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Eğer daha önceden alınmış ve halen süresi olan bir Amerika vizeniz varsa bu süre kısalmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise Kanada Büyükelçiliği’nin resmi tatil ve bayramlarda kapalı olduğu günlerin öğrenilmesidir. Tüm bunlar göz önüne alınarak Kanada vize başvuru işlemlerinizin planladığınız seyahat tarihinden yeterli bir süre önce başlamış olması gerekmektedir.

Universal Counselor Vize Departmanı vize işlemlerinizin en başından itibaren süreci takip ve kontrol ederek başvurunuzun olumlu sonuçlanması için çalışmaktadır.

Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg’un 14 Haziran 1985 tarihinde Lüksemburg’da imzaladıkları Schengen Antlaşması ile Avrupa’da serbest dolaşım için ilk adım atıldı. Daha sonra bir takım uygulama ve düzenlemelerle Schengen Bölgesi konsepti aralıksız bir genişleme yaşadı ve bu ülkeler arasında iç sınır kontrolleri kaldırıldı.

Sonraki yıllarda AB ülkelerinin çoğunluğu ve bazı AB üyesi olmayan ülkeler bu işbirliğine katılarak birlikte Schengen Bölgesi’ni oluşturdular. Schengen Anlaşması ile, Schengen işbirliğine katılan ülkelerin birbirleriyle paylaştıkları sınırlarda artık sınır kontrolü uygulanmamakta ve bu sayede insanlar pasaport kontrolünden geçmeden bir Schengen ülkesinden diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. 

Schengen Bölgesini ziyaret etmek ve bu bölge içinde seyahat etmek isteyen yabancılar, ilgili makamlar tarafından düzenlenen ve adına Schengen Vizesi denilen bir belge almak durumundadır. 

Schengen Vizesi

Schengen Bölgesine üye ülkelerin yetkili makamları tarafından verilen ve sahibine, geçerliliği ve zaman dilimi süresince, Schengen Bölgesi dahilinde serbest dolaşım hakkı sağlayan belgeye Schengen vizesi denir.

Hangi durumda Schengen vizesine başvurulabilir? 

Sırasıyla tüm gerekli belgeleri edinebilen ve Schengen bölgesinde konaklamaları sırasında kendilerini idare edebilecek finansal araçlara sahip olan herkesin bir Schengen vizesine başvurmasına izin verilir.

Schengen Vizesine Nasıl başvurulur?

Schengen vizesi bürokrasisi her Schengen ülkesi için aynı olsa da farklı ülkeler için farklı yöntemler uygulamanız ve farklı başvuru merkezlerine gitmeniz gerekebilir. Ancak tüm bu işlemlerde hazırlamanız gereken evraklar aynıdır.

Öncelikle Schengen Vize Başvuru Formunu’nun doldurulması ve imzalanması gerekir. Başvuru formu ile birlikte güncel kullandığınız pasaportunuz ve yakın zamanda çekilmiş, Schengen Vizesi Fotoğraf Şartlarına uygun fotoğrafınız gerekir. Pasaportunuzun en az 2 boş sayfası ve Schengen bölgesine planladığınız seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerliliği olması gereklidir.

Başvuran kişi, Schengen bölgesine giriş ve çıkışını belirten tarih ve uçuş numaralarıyla gidiş dönüş rezervasyonunu ve Schengen bölgesinde planlanan tüm konaklama süresine ilişkin Konaklama ispatı veya Otel Rezervasyonu alması gerekir.

Ayrıca başvuran kişi, Schengen bölgesinde planladığı seyahat süresince ve konaklamaları sırasında kendisini idare edebilecek finansal araçlara sahip olduğunu ispatlamalıdır.

Son olarak Schengen vizesi alınabilmesi için herhangi bir kaza / acil sağlık durumunda ülkeye geri dönüş maliyetlerini ve acil sağlık hizmetlerini karşılayacak bir seyahat vize sigortası alınmalıdır. Sigorta kapsamının en az 30.000 EUR (yaklaşık 40.000 USD) olması ve tüm Schengen Ülkelerinde geçerli olması gerekir.

Schengen Vizesine nereden başvurmalısınız?

Schengen Vizesine başvuracak kişinin Schengen bölgesine seyahat edebilmesi için Schengen vizesi başvurusunu nereye/hangi elçiliğe/konsolosluğa yapacağıyla ilgili bazı önceden belirlenmiş kural ve yönetmelikler bulunmaktadır.

 • Başvuran kişi sadece bir Schengen ülkesine seyahat edecekse vize başvurusunu o ülkenin ilgili elçiliğine/konsolosluğuna yapması gerekir. 
 • Başvuran kişi iki veya daha fazla Schengen ülkesini ziyaret etmeyi planlıyorsa asıl varış yeri olarak anılan ve seyahat edilen günlerin çoğunluğunda ikamet edeceği ülkenin elçiliğine/konsolosluğuna vize başvurusunda bulunulması gerekir. 
 • Başvuran kişinin asıl varış yeri yoksa ve çeşitli Schengen ülkelerine rastgele bir ziyaret gerçekleşecekse, uçuş seyahat programına göre gireceği ilk Schengen ülkesinin elçiliğine/konsolosluğuna vize başvurusunda bulunması gerekir.

Schengen bölgesi ülkeleri: 

Schengen bölgesi ülkeleri, 27 AB ülkesinin 22’si ve dört AB üyesi olmayan ülkeden oluşmaktadır.

Avusturya Belçika Çek Cumhuriyeti Danimarka
Estonya Finlandiya Fransa Almanya
Yunanistan Macaristan İzlanda İtalya
Letonya İsviçre İsveç Liechtenstein
Litvanya Lüksemburg Malta Hollanda
Norveç Polonya Portekiz Slovakya
Slovenya İspanya

Dikkat! 

Belgelerin eksiksiz teslimi başvuranın bu talebinin kabul edildiğini gösterir ve işleme devam edilir ancak Schengen vizesi düzenlenmesi hiçbir zaman garanti edilemez. Vize başvurusunda bulunan kişi tüm gerekli belgeleri ve ispatı sunmasına rağmen konsolosluk/elçilik, o kişinin Schengen vizesi alma hakkı olmadığı gerekçesi ile vize talebini reddedebilir. Bu konuyla ilgili olarak, vizeyi almadan önce iadesi mümkün olmayan seyahat düzenlemesi yapılmaması önerilir.

Herhangi bir amaçlarla yapacak olduğunuz yurt dışı seyahatiniz öncesinde gidecek olduğunuz ülke ve ülkelerin uyguladığı vize protokollerini incelemeniz ve bilmeniz önem taşımaktadır. 

Karşılıklı imzalanan protokollerle birçok ülke, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip şahıslar, bu ülkelere vize almadan seyahat edebilmektedirler. Bazı ülkeler ise Umumi (lacivert), Hizmet (gri), Hususi (yeşil) ve Diplomatik (kırmızı) gibi farklı pasaport türleri sahiplerine farklı vize uygulamalarında bulunabilmektedir. Bir çok ülke ise o ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızdan vize talep etmektedir. Bu yüzden, seyahate çıkmadan önce, gitmek istediğiniz ülkenin vize uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız ya da Universal Counselor Vize Departmanı’nın uzman ekibine danışabilirsiniz. 

Turizm veya iş görüşmesi amacıyla yapılacak ziyaretler ile çalışma ve eğitim amacıyla yapılacak ziyaretlerde uygulanan vize prosedürleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bir kişiye vize verip vermemek, uluslararası hukuka göre, tamamen ilgili devletin yetkisi dahilindedir. Ancak doğru yollarla ve doğru belgeler ile yapılan vize başvuruları genelde olumlu sonuçlanır. 

Universal Counselor olarak sizlerin vize başvurularını başından sonuna özenle takip ediyor ve başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması için çalışıyoruz.

Seyahat etmek istediğiniz ülkenin vize uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak veya vize başvurunuzu bizimle yapmak için bize ulaşın.