fbpx
ACT 2019-12-31T11:02:31+03:00

ACT

ACT de SAT gibi dünya çapında birçok üniversitenin tanıdığı bir sınavdır. SAT Skorunuzu üniversite başvurusu yaparken önemli bir referans olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle iyi bir puan almak ve bu puanı almak için doğru hazırlanmak önemlidir. ACT sınavı 4 bölümden oluşur; toplam 2 saat 55 dakika sürer. 

  • English,
  • Math,
  • Reading,
  • Science

bu bölümlere ek olarak bir de opsiyonel Essay bölümü bulunur. Essay bölümünün suresi 40 dakikadir. Eylül 2018 tarihinden itibaren ACT uluslararası sınavları sadece bilgisayar tabanlı olarak yapılmaktadır.

ACT sınav süresi ne kadardır?

Essay bölümü ile birlikte ACT, 3 saat 35 dakika sürer. Essay bölümü olmazsa 2 saat 55 dakika sürer. Her ACT sınavının içerdiği dört bölüm su şekildedir: 

  • English,
  • Math,
  • Reading,
  • Science

Bazı ACT Sınavları toplam test sürenizi birkaç dakika daha uzatacak anket soruları içerebilir.

ACT nasil puanlandırılır?

ACT 36 üzerinden değerlendirilir. Minimum puan 1’dir. Her bölüm 1 ile 36 arasında değerlendirilir. Toplam puan, 4 bölüm puanının ortalaması alınarak hesaplanır. Bu puanlara ek olarak, öğrencilere bir STEM puanı, bir ELA puanı (sınavı yaparlarsa) verilecektir.

ACT’ye kaç kez girebilirim?

ACT’yi istediğiniz kadar alabilirsiniz, ancak en iyisi, doğru bir hazırlık sonrasında 1 defa ACT’ye girip istenen skoru almaktır. Bunu sağlamak için istediğiniz puanı yakalayıncaya kadar deneme sınavları almanızı öneririz.

ACT’yi Türkiye’deki Üniversite Giriş Sınavı gibi düşünüp 12. sınıfta alma düşüncesi doğru bir yaklaşım değildir. Size tavsiyemiz en geç 11. sınıfınızın Aralık ayında almanızdır. Puanınızdan memnun kalmazsanız, tekrar alabilmek için de zamanınız kalacaktır. Puanlarınız 5 yıl boyunca geçerli olacaktır.

ACT’yi ne zaman alabilirim?

ACT yılda ABD dışındaki ülkelerde 6 kez, ABD de ise 7 kez yapılır. Aşağıda başvuru ve sınav tarihlerini bulabilirsiniz;

Resmi ACT başvuru ücreti ne kadardır?

International ABD
ACT
$150.00
$52.00
ACT with Essay
$166.50
$68.00